Bolyki Egri Csillag 2019
Végre! Egy Egri Csillag, amiben nem érzem az alapborok házasítását kényszerházasságnak, hanem valóban összhanggá válik a négy szőlőfajta interakciója. Az egri csillag törvényi szabályozása szerint az illatos fajták nem képviselhetnek 30%-nál magasabb arányt, emellett legalább 50%-ot el kell érnie benne olyan fajták borának, amelyek az igazán magas minőségű borok előállítására alkalmasak. Bolykiék ezek közül jó érzékkel a sauvignon blanc-t és a rajnai rizlinget választották. A karakteres savakat a sauvignon mellett a királyleányka hozza a blendbe, kevéske ásványosságát a rajnai húzza be, ízpalettáját a hárslevelű kerekíti.
Ügyesen egyensúlyoz sokféle arculat között. Illata kezdetben főként királyleányka, savasabb (ez ízben is megmarad, elég markáns, egy hangyányit emelkedettebb kénszinttel), de nem billen el a Fakalapács típusú pinceszinti bel-budai borozók első lépcsőfokainál fogadó illat-élménnyé. Korrekt kerekséget kölcsönöz a 2 gramm maradékcukor, illata emellett mézességet és visszafogott virágosságot hordoz (viola). Szárazpróbája még inkább kidomborítja az akácos mézességet.
Hidegebben a rajnai karaktere tör előre, inkább illatossá válik és jóval elegánsabbá mégis, tejesen levetkőzi a savas érzetet, ami így már csak a gyomorban folytatja munkáját. Zöldalmás alapízei mellé fel-felvillan a hárslevelű hamvas barackossága és egy kis egzotikus gyümölcs is. A távolban esetleg egy érintésnyi mézdinnye konnotáció. Mindazonáltal nem mondanám beszélgető-bornak, kicsit rusztikus savaival sokkal inkább megköveteli az ételt: halat, cézár-salátát, esetleg távol-keleti rizses fogást, például szójaszószban főtt tojást.
Optimumát valahol 9°C-körül érte el. Ennél hidegebben már a zamatok jegelődnek, s marad a nyers savasság. Ennél melegebben szintén a savak voltak reszelősek kissé. Fiatalos bor, ahogy a cimke is suggalja, de ne buliba vigyük, hanem piknikre. Úgyis itt a koronavírus, szóval ha tehetjük, társasággal töltsük szabad levegőn az időt, bezártság helyett.